אבוקדו

ענף האבוקדו

נכתב ע"י: איזק פוטש וויקטור בן רשף. 

נתחיל עם קצת הסטוריה; 

בשנת 1973 קיבוץ כפר הנשיא, קיבל אישור לשתול עצי אבוקדו בשטח דרוז מול אילת השחר.
בבית לא קיבלנו אישור כי המדריכים חשבו שאדמת כפר-הנשיא כבדה מידי ולא מתאימה לגידול אבוקדו. בדרוז כנראה הזמינו יותר מידי שתילים והמשתלה לא רצתה לקבל אותם חזרה.

אנו צריכים לזכור שבאותה תקופה ידענו מעט מאוד על גידול סובטרופיים והמידע המעט שידענו, היה מבוסס על ניסיונות וניסוים מקליפורניה. חוץ מהספר המפורסם של אטינגר על גידולים סובטרופיים והמלצות של מדריכים וחוקרים שונים (שניסיונם היה אולי איזה 5 עד 10 שנים יותר מאתנו) הכל היינו צריכים ללמוד על בשרינו. ניל יצא ללמוד את הנושא במדרשת רופין.

כבר ב 1975 השטח היה די גדול עם בעיות אגרו- טכניות קשות: אדמה כבדה חרסיתית, תלות בשאיבה לשמור על מידה מספקת של לחץ מים בכל השטח, וחלקות נרחבות של עצים צעירים. בנוסף הענף סבל מכל הבעיות החברתיות והכלכליות של ענף שטרם הוכיח את כוחו כמפרנס בקיבוץ. ניל היה בדיוק האיש הנכון למצב המתואר. צירוף נדיר של עקשנות ודבקות במטרה ופתיחות והתעניינות לכל דבר חדש שיכול היה לתרום לקידום הענף. איש עבודה ישר וענייני. צוותי העבודה למדו מהר שאפשר להאריך את ההפסקות ע"י פנייה לבוס עם כמה שאלות מקצועיות תמימות. אין ספק שטעויות רבות נעשו על ידיו ועל ידי כל המגדלים, היועצים והמנהלים שטיפלו אז בנושא הענף. 

בני גפן איש כברי, היה היועץ המרכזי בימים ההם.

לזכותו של ניל ייאמר, כל מעשיו, הטעויות וההצלחות כאחד, נבעו מרצונו לשפר את היכולת של הענף ולתרום את שלו לקיבוץ. איש שלא עושה טעויות לא עושה דבר וניל עבד וריכז את ענף האבוקדו במשך כ- 15 שנה.

 

אחריו ניהל את הענף ויקטור בן רשף.

היום "אבוקדו בית" תופש מקום כאחד המפרנסים הראשיים של כפר הנשיא, מנהל הענף כבר מספר שנים, הוא דני פרידלנדר.

 

קיבוץ כפר הנשיא, טל: 04-6914970, פקס: 04-6914017, דוא"ל: mng-dir@kfar-hanassi.org.il
מנהל אתר | צרו קשר

הוקם ע"י MeyData - אתרים קהילתיים עיצוב רננה חייט